AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI

Açıkhava (veya dış mekân) reklamcılığı, tüketicileri evlerinin dışındayken, ev-iş arası gidip gelirken, alışveriş yaparken veya kamusal alanlarda gezerken hedef almaya devam ediyor.

Ofisinizin ya da evinizin dışına adım attığınız anda açıkhava reklam mesajlarına maruz kalırsınız. Yol kenarlarındaki reklam panoları, otobüs durağı posterleri, benzin istasyonlarındaki ve diğer halka açık alanlardaki dijital ekranlar, demiryolu istasyonlarındaki kayan yazılar ve reklamlar… Açıkhava reklamcılığı, günlük hayatın artık çok tanıdık bir parçası.

Son zamanlarda dış mekân reklamcılığı, dijital pazarlama ile giderek daha uyumlu hale getiren yeni teknolojilerin medyaya girişi ile yenilendi. Ayrıca, çevrimiçi etkinliği; TV, radyo ve basılı yayın da dahil olmak üzere diğer çevrimdışı reklamcılık kanallarından daha fazla tetiklediği de ispatlandı.

Yalnızca bu nedenle, işinin hakkını veren herhangi bir pazarlama stratejisi, dış mekân reklamcılığının tüketicilere ulaşmak için en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini dikkate almalı. Etkili bir açıkhava reklam kampanyası oluşturmaya başlamanız için dış mekân reklamcılık profesyonellerinden 4 önemli ipucunu aşağıda bulabilirsiniz.

1. Bir strateji oluşturmak için sizde mevcut olan verileri kullanın

Herhangi bir pazarlama kampanyasında olduğu gibi planlama, başarılı bir açıkhava reklamı oluşturmak için önemli bir bileşendir. Kitlenizi tanımlayın ve reklamın amacını belirleyin. Hangi mesajı iletmek istiyorsunuz? Nerede? Ne kadar süre?

Artık açık hava reklamcılığının stratejisini, zamanlamasını ve yerleştirilmesini bildirmek için elimizin altında her zamankinden daha fazla araç var. Nancy Fletcher’ın (OAAA başkanı) vurguladığı gibi, “Verileri nasıl topladığımız, işlediğimiz ve analiz ettiğimiz konusundaki yeni yetenekler, OOH kitlelerini daha kesin bir şekilde anlamamızı, katmanlara ayırmamızı ve hedeflememizi sağlayacaktır”.

İşini çevrimiçi olarak pazarlayan (aslında bugünlerde herkes) her kişi, reklamcılık başarısını ölçmek için müşteri verilerine ve Google Analytics gibi çevrimiçi araçlara erişime hazır. Bir reklam panosu veya otobüs durağı reklamı olarak yayınlamadan önce reklam öğelerini çevrimiçi olarak test ederek bunu açık hava reklamlarına uygulayın; hangi mesajlar en fazla tıklama oranına, sayfa gösterimine ve sayfada en uzun kalma sürelerine sahip? Ayrıca, hangi yerlerin en yüksek tıklama oranlarını ve geri dönüşleri gördüğünü tanımlamak için IP adreslerini ve mobil izlemeyi kullanarak açıkhava reklamlarını yerleştirmek için en iyi yeri belirlemek amacıyla da çevrimiçi verileri kullanabilirsiniz. Bu yerleri saptadığınızda, tüketicilerinize ulaşmada hangi açık hava reklam alanlarının başarılı olacağını bileceksiniz.

2. Açık hava reklam yerlerini stratejik olarak ayırın

Kimi, ne zaman ve hangi konumda hedeflediğinizi belirlemek için verilerinizi kullandınız. Şimdi, reklamınızı yayınlamak istediğiniz açık hava reklam alanlarını ayırtmanız gerekiyor.

Geçmişte açıkhava reklamcılığı, zengin şirketlerin ülke çapında reklam kampanyalarına yatırım yapma kaynağıydı. Ancak günümüzde, açık hava reklamcılığı kampanyası yürütmek için milyonlarca liralık bir pazarlama bütçesine ihtiyacınız yok. Çevrimiçi açık hava reklamı rezervasyon araçları, benzersiz gereksinimlerinize en uygun alanları seçmeyi daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, dijital açık hava reklam ekranları, reklamlarınızı sadece tüketicilere ulaşma ihtimalinizin en yüksek olduğu belirli saatlerde göstermeyi seçebileceğiniz anlamına geliyor.

Dolayısıyla, bir gece gezmesinden evine dönen, yoldan geçen aç kişilere ulaşmak isteyen bir fastfood restoranı iseniz, restoranınıza yakın yaya yolları üzerinde bulunan otobüs duraklarındaki ve telefon kulübelerindeki reklam alanlarını ayırtmak isteyebilirsiniz. Dijital ekranda yer ayırtıyorsanız, reklamlarınızı yalnızca hafta sonları saat 19:00’dan sonra görüntülemeyi seçebilirsiniz.

3. Mesajınızı etkili bir şekilde iletin

Bir açıkhava reklamının önünden geçen bir kişinin ortalama dikkat süresi, 2-3 saniye arasındadır. Birilerinin markanızı kaydetmesi, mesajınızı ve yanıt vermek için nelere ihtiyaç duyduğunu anlaması, 2-3 saniyedir.

Görüntüleri, metinleri işlediğimizden 60.000 kat daha hızlı işlediğimizden dolayı doğru görseller, başarılı bir açık hava reklamının anahtarıdır. Reklam metinlerinizi desteklerken kitlenize ulaşmak için yoğun şehir ortamını delip geçecek bir resim seçmeniz gerekiyor. Markanızın tonu ile uyum içinde, açık bir şekilde mesajınızı ileten ve dikkat çeken, güçlü bir görüntüye sadık kalın.

Konu, tipografyayı seçmeye geldiğinde, hızlıca okunabilmesi için yazı tipinizin yeterince büyük ve yeterince net olmasını sağlayın. İnsan gözünün işlemeyi daha kolay bulduğu belli yazı tipleri ve renkler vardır.

Reklam metni yazmak belki de açık hava reklamı tasarımının en zor kısmıdır. Özetleme önemlidir ve genel tavsiye, altı kelimeye ya da daha azına sadık kalmaktır. Daha karmaşık bir mesaj iletmeniz veya tüketicilerle sohbet etmeniz gerekiyorsa bir açık hava reklamının, diğer reklamcılık ortamlarıyla (internet sitesi gibi) desteklenebileceğini unutmayın.

4. Açık hava reklamınızı sosyal medya ile birleştirin

Tek bir reklam panosunun etkisi, sosyal medyayla birlikte kullanıldığında on kat artabiliyor.

Bu, NationalGeographic’in #SaveTogether açık hava reklam kampanyası gibi, reklamınızda görüntülenecek benzersiz, unutulmaz bir #hashtag seçmek kadar basit olabilir. Ya da imkânınız varsa, KFC’nin son zamanlarda yaptığı ücretsiz Snapchat filtresi kampanyası veya Ribena’nın mevcut “DoodleYour World” açıkhava kampanyası gibi reklamınızı, yeni dijital teknoloji ile birleştirebilirsiniz.

Dijital reklam panolarının güzel yanı, sosyal medya akışlarıyla gerçek zamanlı bağlantılar sağlamaları. Bu yılın başlarında Cancer Research UK, bağış toplama etkinliklerine ilişkin olarak farkındalık yaratmak amacıyla sosyal medya akışlarını, Londra metrosu boyunca olan dijital ekranlara bağladı. Takipçileri, #RaceLace etiketi kullanarak kendi resimlerini yayınlamaya teşvik etmek için Twitter, Facebook ve Instagram’ı kullandılar. Etiketli kullanıcı medyası, daha sonra, dijital dış mekân ekranlarında paylaşıldı. Bu sadece Birleşik Krallık’ın en yoğun kentlerinde, yürütülen bağış toplama etkinlikleri hakkında farkındalığı arttırmakla kalmadı, aynı zamanda artan bir sosyal medya varlığına neden olan, gerçek dünya teşviki sağladı.

Açık hava reklamcılığı, dijital teknoloji ile birleşmeye devam ettikçe sunduğu fırsatlar da gittikçe heyecan verici hale geliyor. Verilere kolay erişim, açıkhava reklamı satın alma kararlarımızı etkili bir şekilde bilgilendirmeyi sağlıyor; çevrimiçi rezervasyon sistemleri, daha küçük bütçeli işletmelere kolay erişim sunuyor ve çevrimiçi medyaya bağlantılar, iyi tasarlanmış açık hava reklamlarına erişimi ve bunların etkilerini arttırıyor